Jak zrobić naturalne oliwki i oleje do ciała?
Jak przygotować naturalne oliwki do ciała?
W potocznym i marketingowym języku słowo olejek używane jest niewłaściwie do określenia kosmetyków składających się z tłustych (lipofilowych). W kosmetologii nazwa olejki zarezerwowana jest dla olejków eterycznych (lotnych destylatów z roślin) a kosmetyki z lipidowychs składników to po prostu oliwki.
Zrobienie oliwki zajmie Ci zaledwie kilka minut. Ważne aby poznać kilka zasad łączenia składników, poza tym będziesz mogła tworzyć własne kosmetyki według preferencji i pomysłowości oraz jakości porównywalnej do najlepszych kosmetyków na rynku.
Główna zasada:
Łączymy ze sobą składniki rozpuszczalne w tłuszczach.
Tłustymi (lipofilowymi) składnikami, surowcami kosmetycznymi są:
oleje i masła roślinne,
100% olejki eteryczne,
cenne 5% olejki eteryczne,
witamina A
witamina E
witamina C w formie olejowej
skwalan
koenzym Q10+E
Krok 1
Z wybranego jednego, dwóch lub trzech olejów tworzymy bazę oliwki.
Za bazę będą więc z powodzeniem mogły służyć te oleje które zaleca się stosować na skórę w stężeniach bez ograniczeń do 100%. Np.: olej ze słodkich migdałów, z pestek moreli, makadamia, jojoba, arganowy, z róży rdzawej, sojowy, z pestek winogron, sojowy, kokosowy frakcjonowany, ryżowy.
Krok 2
Na tym etapie wybieramy gęste oleje oraz składniki aktywne rozpuszczalne w tłuszczach. W zależności od zaleceń znajdujących sie na stronie produktu będą stanowić od 1 do 20%. Np.: olej z awokado, z kiełków pszenicy, z pestek granatu, olej tamanu, z czarnego kminku, koenzym Q10, witaminy A i E.
Krok 3
Olejki eteryczne mają właściwości nie tylko zapachowe ale również pielęgnacyjne a nawet terapeutyczne. W naszym sklepie w kategorii olejki eteryczne znajdziesz kilkadziesiąt olejków. Cenne 5% olejki eteryczne w jojobie również będą dobrze komponować się w oliwce. Roztwór cennych olejków eterycznych powinien stanowić nie więcej niż. 20% oliwki. 100% olejki eteryczne są silnie stężonymi substancjami i w sumie nie powinny stanowić więcej niż 1-3% całości oliwki.
Krok 4
Zabezpieczenie oliwki antyoksydantem. Jako, że oleje w szczególności te z dużą zawartością Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych mogą ulegać z czasem jełczeniu zaleca się dodanie do oliwki ok. 0,5-1% antyoksydantu w celu opóźnienia procesu rozkładu. Witamina E jest doskonałym antyoksydantem a jednocześnie składnikiem pielęgnującym naszą skórę.
Jak w praktyce przygotować własną recepturę na oliwkę?
Po wybraniu olejów, substancji aktywnych i olejków eterycznych ustal procentową ilość każdego składnika. Suma wszystkich składników powinna dawać 100%. Zacznij od tych, które mają z góry ustaloną ilość np. olejki eteryczne tylko w przedziale 1-3%.
Mając recepturę w procentach możesz ją łatwo przeliczyć na gramy lub mililitry.
Jeśli chcesz przygotować 200ml oliwki mnożysz ilość podaną w recepturze x 2, jeśli chcesz przygotować tylko 25 ml dzielisz przez 4 itp.
Składniki najlepiej odmierzać na wadze w gramach. Aby uzyskać przelicznik gram na ml potrzebna jest informacja o gęstości.W przypadku produktów olejowych 1 ml to ok 0.92 gramy (dane dla oleju ze słodkich migdałów) lub licząc odwrotnie 1g to ok 1.09 ml.
Przykład:
80ml oleju ze słodkich migdałów to 73,6 grama bo:
80ml x 0,92g/ml=73,6g
Zostaw odpowiedź
Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!
XHTML: Możesz użyć następujące tagi:
<a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>